Baťačky

VÝVOJ A HISTÓRIA BAŤAČIEK

Inšpiráciou pre baťačky bola ľudová obuv krpce. Táto ľudová obuv nadväzuje na starý typ ovinovanej obuvi u slovanských národov doloženej v 9. a 10. storočí. Krpce vychádzajú z foriem obuvi z doby bronzovej. Svoju analógiu majú aj v mokasínach indiánov Severnej Ameriky a v niektorých ázijských druhoch obuvi. Krpce sa prestali nosiť po 1. svetovej vojne a to najmä v súvislosti s rozvojom priemyselnej výroby obuvi. Nahradené boli topánkami. Myšlienka vzniku baťačiek bola vo vrátení tradície do našich domov v upravenej modernej verzii. 

Krpce sa vyrábali z bravčovej a hovädzej kože a to z jedného kusu koženej usne obdĺžnikového tvaru. Z tohto obdĺžnika sa vyrezali kožené pásy, ktorými sa krpce upevňovali na nohy. Rohy kože sa na špičke zošili a vzadu sa prichytávali remienkami prevlečenými cez dierky. Remienky sa uväzovali okolo nohy nad členkami. Lokalita výroby krpcov sa dá určiť podľa tvarovania spojovacích švov. Krpce boli zdobené len jednoduchými geometrickými vzormi.

VÝROBA BAŤAČIEK

Baťačky sa vyrábajú zo syntetickej polyesterovej plsti. Skladajú sa z dvoch časti rozdielnej hrúbky a farby. Spodná časť má odolnú protišmykovú podrážku. Zošité sú ručne hrubou šnúrkou po celom obvode, ktorá dodáva tejto obuvi moderný aj elegantný vzhľad. Baťačky sú vyrobené bez ohľadu určenia pravej alebo ľavej nohy. Postupne sa vytvarujú na vašu nohu.